Naše zázemí

Třídy

Celkem máme k dispozici 4 učebny v prvním a druhém patře. Největší místnost využívá naše školka. O patro výš se nachází tři třídy, které budou využívat naši školáci. Byť má každé dítě svou lavici a prostor pro vlastní portfolio, často se výuka odehrává na zemi při hře či tvorbě vlastního projektu, na naší edukativní zahradě nebo přímo v terénu. 

Keramická dílna

V přízemí budovy se nachází plně vybavená a soběstačná keramická dílna. Máme hrnčířské kruhy, vlastní pec a velké množství hrnčířských nástrojů, licích forem, glazur a engob. Díky naší profesionální keramičce Jarce, jsou naše děti schopny, vyrábět plně funkční užitné umění, kterým obdarovávají své blízké nebo jej zpeněží na jarmarcích, které pravidelně pořádáme.

Výtvarná dílna

V naší výtvarné dílně se kreativitě meze nekladou. Děti zde malují, vyrábí šperky, modelují z nejrůznějších hmot a tvoří dle svého tempa a nápadů.

Polytechnická dílna

Postupně také zařizujeme polytechnickou dílnu. Vybavujeme ji skutečným nářadím, jako jsou vrtačky, svěráky, kladiva, hřebíky či vruty. Děti zde tvoří skutečná díla ze dřeva, která potom instalujeme na naši louku. Společně zde vyrobily např. hmyzí hotel, ptačí budky, větrníky, draky apod. Přirozenou formou se učí matematiku, geometrii, logiku, prostorové myšlení a rozvíjí svou představivost.


Dvůr

Dvůr, který přímo navazuje na první patro s učebnami a výtvarnou dílnou. Děti se tedy mohou během krátké chvíle přemístit ven, proběhnout se nebo udělat oheň. Navíc je zde k dispozici pec a také skleník, kde děti pomáhají sázet vlastní rostliny.

Edukativní zahrada

V roce 2019 nám byla přislíbena dotace na vybudování edukativní zahrady, která má ambici částečně nahradit vnitřní výukové prostory. Součástí zahrady, bude výuková terasa, tabule, lavice, vrbová chýše, tunel, naučný chodník a mnoho dalšího. Okolo vysázíme původní ovocné stromy a keře, vytvoříme přirozená prostředí pro zvířátka, jako jsou hmyzí hotely, čmelíny, navršíme kameny pro ježky a ještěrky a mnoho, mnoho dalšího. Zahrada navíc navazuje na les a na Sirotčí hrad je to odtud, co by kamenem dohodil.

Záhony

Hned nad dvorkem se nachází cca. 200 m2 záhonů, umožňující dětem navnímat proces růstu rostliny od semínka po rostlinu. 

Jurta

Děti mohou využívat šestimetrovou jurtu, která je primárně využívána jako sušárna bylin a je obklopena dvouhektarovou loukou a sadem. Zaměřujeme se zde hlavně na dějiny v souvislostech, seznamujeme se s cizími kulturami a náboženstvím, přírodu a mezilidské vztahy. Často využíváme projektor  a to uvnitř i venku. Vše co studujeme, máme doslova na dosah ruky. 

Koloseum

V blízkosti Opida i Jurty se nachází velká krytá terasa. Děti se zde mohou učit, využít projektoru nebo se vykoupat v koupacím jezírku. Je to zároveň prostor vhodný pro meditace, cvičení jógy i soukromá divadelní představení.

ZŠ Dolní Dunajovice

Jednou z našich kmenových škol je ZŠ Dolní Dunajovice. Zde, po dohodě, můžeme využívat jejich IT učebnu, chemickou laboratoř nebo skvěle vybavenou tělocvičnu.